27° Açık

Yurt dışı telefon IMEI uzatma operasyonu nasıl yapılır? e-Devlet telefon kullanım süresi kaydetme ve denetleme!

Teknoloji - Kasım 23, 2022 9:11 pm A A

Yurt dışı telefon IMEI uzatma operasyonu nasıl yapılır? e-Devlet telefon kullanım süresi kaydetme ve denetleme!Yurt dışından gelen telefonları Türkiye’de kullanmak için uygulanan e-Devlet İMEI uzatma ya da öteki ismiyle kullanım süresi uzatma detayları gündemde. Pasaport kayıtsız bir biçimde yurt dışı iPhone kullananlar geçici IMEI uzatma operasyonu uygulama üzerinden geçtiğimiz hafta yapılamadı. Bunun üzerine kaydetme operasyonu bitti mi denetlemeleri sürat kazandı. Peki, e-Devlet yurt dışı telefon IMEI kaydetme nasıl yapılıyor? İşte mevzuyla alakalı detaylar…02.11.2022 15:50 Son Aktüelleme: 02.11.2022 15:52
A A Aza ol Google News’de Paylaş FlipBoard’da Paylaş

Uslu telefonların özellikle de iPhone telefonların yurt dışından gelişinin daha ekonomik olmasından dolayı kullanım sayısında çoğalışlar yaşanıyor. Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. e-Devlet uygulaması üzerinden reelleştirilen IMEI uzatma operasyonunun detayları inceleniyor. YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLARI KULLANABİLMEK İÇİN;Aşinayı üzere yurt dışından alınmış mobil makinelerin Türkiye’de kullanılabilmesi için IMEI numaralarının BTK tarafından kayıt altına alınması operasyonuna IMEI kaydı denilmektedir. -Pasaport kaydı yaptırmak: Yurt dışından getirilen bir telefonu / iPhone’u kullanmak için en doğru yöntem pasaport kaydı yaptırmak. Bu yöntemde 3 sene süresince yalnızca 1 telefonu kayıt ettirebiliyorsunuz ve 3 sene süresince telefonu sizden başkası kullanamıyor. 3 bine yakın da fiyat tahsil edilmektedir.-Sene başına kadar beklemek: BTK’nın belirlemiş olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim seneyi için geçerli olduğundan dolayı yeni seneyle beraber yine 120 gün kullanım hakkı tanınıyor.-Geçici IMEI kaydı yaptırmak: Ülkeye gelen turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda mesele yaşamamaları için geçici IMEI vakitleri 2 ay daha uzatılabiliyor. Çift SIM kart girişli telefonlarda öteki hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor. Kimlik kartınızla da IMEI kayıt işlemine reelleştirebilirsiniz. IMEI kayıt hakkınız varsa, pasaportsuz kimlik ile IMEI kaydı için alttaki adımları takip edin:-Harç kıymetini yatırın. T.C. kimlik numaranız ve kayıt edilecek aygıta ait IMEI numarasını belirtmelisiniz.
-BTK IMEI kayıt sayfasına gidin.
-Bilgilendirme sayfasındaki anekdotları okuyup “Devam et”e tıklayın.
-Bilgilendirme ekranında yurda giriş yapılan belge cinsini “Popülasyon cüzdanı veya ID kart” olarak seçerek ilerleyin.YURT DIŞINDAN GELEN TELEFON KAYDI NASIL YAPILIR?Yurt dışından getirilen telefonun kayıt altına alınması için 120 gün içinde lüzumlu belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden müracaatını yapmalıdır. IMEI kayıt fiyatı 2022 Eylül ayı haysiyetiyle 2732 TL. e-devlet ımeı kaydı evreleri-BTK IMEI kayıt hakkı denetleme sitesine girerek, yurtdışı telefon kayıt hakkınız olup olmadığını bilin.
-Bankalar, vergi daireleri veya sisteme entegre ödeme kuruluşlarına harç fiyatını yatırın. T.C. kimlik numaranız ve makinenin IMEI numarası yazmalı
-e-Devlet üzerinden “BTK IMEI kayıt” sayfasına girip lüzumlu bilgileri doldurarak IMEI no, yurda giriş yapılan belge cinsi, yurda giriş tarihi gibi IMEI kayıt operasyonunu asıllaştırın.
-IMEI denetleme sayfasında “Yolcu birliktesi kaydedilen makine” yazıyorsa, IMEI kayıt operasyonu gerçekleştirilmiştir.2022 yurt dışından telefon getirme fiyatı ne kadar, telefonu pasaporta kaydetme fiyatı kaç TL?e-DEVLET IMEI KAYDET SAYFASIe-DEVLET IMEI DENETLEME SAYFASI İnternetten yurt dışı çıkış harcı ödeme nasıl yapılır? 2022 yurt dışından telefon getirme fiyatı ne kadar, telefonu pasaporta kaydetme fiyatı kaç TL?
Teknoloji - 9:11 pm A A
BENZER HABERLER