27° Açık

Tayfun füzesi özellikleri nedir? Tayfun füzesi sürati ve erimi ne kadar?

Genel - Aralık 12, 2022 12:54 pm A A

Tayfun füzesi özellikleri nedir? Tayfun füzesi sürati ve erimi ne kadar?Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tayfun füzesi açıklamaları Yunanistan’da da geniş yankı buldu. Füze sahip olduğu erim sebebiyle oldukça uzak bir noktadan dahi bütün isabet eforuna sahip. Peki, Tayfun füzesi nedir, özellikleri nelerdir? Tayfun füzesi erimi ne kadar, sürati saatte kaç km?Korunma alanında ehemmiyetli zaferlerden biri olan Tayfun füzesi Yunanistan’ın da gündemine oturdu. Peş peşe yapılan açıklamalar füzenin özelliklerini bir defa daha üst sıraya taşıdı. İşte Tayfun füzesinin tüm özellikleri…TAYFUN FÜZESİ ERİMİ NE KADAR?Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Son yaptığımız Tayfun testidir o Yunanlıları çıldırtan. Devam eden süreçte allahın izniyle bu adımlardan bir tanesi ve şimdi onun mesafesini artıracaklar. Başka Bir Deyişle 561 km filan şu anda erimi bunu daha da uzatmak… Natürel bu 561 km Yunanlıları tamamen Atina bunun erimi içinde diye ürkütmeye başladı, kırmızı alarm verdiler. Cenk ve Gezgin füzeleri gibi daha nicelerinin müjdelerini zamanı geldiğinde vereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.TAYFUN FÜZESİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR, SÜRATİ NE KADAR?

Strateji Balistik Füze Tactic Ballistic Missile TBM 300 kilometreden az erime sahip BF sistemidir. Kısa Erimli Balistik Füze Short-Range Ballistic Missile SRBM 300 ile 1000 kilometre erim aralığında olan BF sistemidir. Orta Erimli Balistik Füze Medium-Range Ballistic Missile MRBM 1000 ile 3000 kilometre erim aralığında olan BF sistemidir. Uzun Erimli Balistik Füze Intermediate Range Ballistic Missile IRBM 3000 ile 5550 kilometre arasında erime sahip BF sistemidir. Kıtalararası Balistik Füze İntercontinental Ballistic Missile ICBM 5000 kilometre ve üzeri erime sahip olan BF sistemidir. Denizaltından Atılan Balistik Füze Submarine Launched Ballistic Missile SLBM

BALİSTİK FÜZELER NEDEN EHEMMİYETLİ?Balistik füzelerin tahrip edilmesi, atmosfere girdikten sonra elde ettikleri sürat nedeniyle çok güç. Bu nedenden dolayı uzayda, başka bir deyişle hedef yönelmeden evvel tahrip edilmeleri gerekiyor. Bunun için de anti-balistik füzeler mevcut ancak onlar da çok yüksek birim maliyete sahipler. Ayrıca uzayda tahrip edilmeleri için çok gelişmiş sensör ağı gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

 

Genel - 12:54 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.