27° Açık

İran’dan Amerika Birleşik Devletleri açıklaması

Dünya - Kasım 27, 2022 12:15 pm A A

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bugün başşehir Tahran’da Besic Teşkilatı Üyeleri ile toplandı. Hamaney, Besic Teşkilatı’nın İmam Humeyni’nin en büyük ve ehemmiyetli teşebbüslerinden biri olduğunu söyleyerek, “Besic, askeri bir teşkilattan daha yüksek mevki ve haysiyete sahip olup, reelinde büyük ulus hareketinde ülkeyi büyük adımlarla ileriye taşıyabilecek bir kültür, düşünce ve söylemdir” ifadelerini kullandı. Hamaney, Batı Asya bölgesindeki en ehemmiyetli ve alıngan noktanın İran olduğunu söyleyerek, “Evvel İngilizler ardından da Amerikalılar İran’da bütün bir hakimiyet kurmak ve özellikle paralı asker çiftçiliği kurmak için özel bir yatırım yaptılar. Ancak devrimin asıllaşması bir anda kolonicilerin kumpasını bozdu ve tehlikesiz bölgelerindeki koloni siyasetlerine ölümcül, kafa karıştırıcı ve donakaltıcı bir darbe indirdi. Tasarıları Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Sudan ve Somali’den oluşan 6 ülkeyi yıkmaktı. Böylece İran’ın bölgedeki stratejik derinliği ve yayılımı eninde sonunda yok edilecek ve ülkeyi zayıflatarak İran İslam Cumhuriyeti’nin kendisi de devrilecekti. Ancak İslami devrim görüşü ve uzantısı Irak, Suriye ve Lübnan olmak üzere üç ülkede yer aldı ve bu üç ülkede Amerika Birleşik Devletlerinin hezimeti olan büyük ve ehemmiyetli bir çalışma yapıldı” dedi.

Hamaney, “Devrimin ilk senelerinde cuma namazında demiştim ki devrim çiçek kokusu ve bahar havası gibidir. Havaya karışarak herkes onu koklar ve kimse buna mani olamaz. İşte bu surattan İslam devrimi, bölge milletini dönüştürdü ve uyandırdı, Batılılar ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri bir derman düşünmeli zira devrimin tohumları İran üzerindeki hakimiyetlerini yok etmiştir. Bazı şahıslar gazetelerde ve sosyal medyada ülkedeki ayaklanmaları tamamlamak için Amerika Birleşik Devletleri ile meselenizi çözmeniz ve milletin sesini dinlememiz gerektiğini söylüyorlar. Amerika Birleşik Devletlerinin İran ile meseleyi nasıl çözülür? suali çok ciddi ve ehemmiyetlidir. Acaba oturup mülakat ederek ve Amerika Birleşik Devletlerinden vaat alarak mesele çözülür mü? Amerika Birleşik Devletleri ne yaptırımları kaldırdı ne de mükellefliklerini yerine getirdi. Amerika Birleşik Devletleri, nükleer faaliyetlerimizi eksiltmemiz karşılığında yaptırımları kaldıracağını söyledi, ancak bunu da yapmadı. Mülakat, Amerika Birleşik Devletleri ile meselemizi çözmeyecek. Meselemizi çözecek şey Amerika Birleşik Devletleri’ye fidye ödememizdir, ancak bu bir keze mahsus değil, devamlı fidye ödemeliyiz” biçiminde konuştu.

Düşmanın en ehemmiyetli usulünün palavra yaymak olduğunu söyleyen Hamaney, “Düşmanı tanımalı ve onları planlarını öğrenmeliyiz. Bugün düşmanın en ehemmiyetli usulü palavra yaymaktır. Düşman palavra haberler yapıyor ve bazı insanlar da buna inanıyor. Biz düşmanın emelini öğrenmeli ve ne yapmak istediklerine dikkat etmeliyiz” dedi.

Haberin görseli Anadolu Ajansı tarafından servis edilmiştir

Dünya - 12:15 pm A A
BENZER HABERLER