25° Az bulutlu

İran’daki üniversitelerde Mahsa Belirliyi protestoları sürüyor

Dünya - Kasım 27, 2022 6:18 pm A A

Anadolu Ajansının haberine göre, Başşehir Tahran’daki Allame Tebatebayi ve Şerif Teknoloji Üniversitesi talebeleri, idare karşıtı sloganlar ve marşlar eşliğinde yürüyüş tertip etti. Talebeler, nezaret ve mektepten uzaklaştırmalara tepki gösterdi.

Yeniden başşehirdeki Öğretmen Nasreddin Tusi Üniversitesi talebeleri de nezaretine alınan dostlarının adlarının yazılı olduğu pankartlarla oturma eylemi tertip etti.

Tahran’da 13 Eylül’de “terbiye polisi” olarak öğrenilen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kaidelerine uymadığı mazeretiyle” nezaretine alındıktan sonra fenalaşarak sağlık kurumuna kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Belirliyi’nin, 16 Eylül’de hayatını yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Cadde şovları ile başlayan protestolar kısa vakitte üniversitelere de dağılmış, bir hayli üniversitede protestolara destek şovları tertip edilmişti.

Rakamları bütün olarak açıklanmamakla beraber aralarında talebelerin de bulunduğu binlerce birey nezaretine alınmıştı.

Resmi kaynaklardan, hadiselerde sivillerin ve güvenlik eforlarının can verdiğine dair açıklamalar yapılsa da ölü rakamı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Teşkilatı ise 22 Kasım’da yaptığı açıklamada, şovlarda 416 bireyin can verdiğini duyurmuştu.

İran medyasına yansıyan haberlere göre, şovlar sırasında takribî 60 güvenlik görevlisi hayatını yitirdi.

Resim, Anadolu Ajansı tarafından servis edilmiştir, temsilidir.

Dünya - 6:18 pm A A
BENZER HABERLER