27° Parçalı az bulutlu

Feyzioğlu, Tatar’a güven mektubunu sundu

Dünya - Kasım 28, 2022 11:24 am A A

KKTC Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı Tatar tarafından kabul edilen Feyzioğlu, güven mektubunu sunmaktan onur dinlediğini söyledi.

Büyükelçi Feyzioğlu, “Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun yolundan yürüyen büyük mücahit, cemiyet lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve bizzat yakından tanıma, feyz alma imtiyazına sahip olduğum büyük devlet insanı Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı rahmetle anıyorum.” dedi.

Türkiye’nin KKTC’deki 15. büyükelçisi olarak görev yapmanın kendisi için onur ve mutluluk kaynağı olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, Türkiye ile KKTC arasındaki müstesna ilişkilerin her alanda daha da ilerletilmesi için var gücüyle çalışacağının altını çizdi.

Feyzioğlu, Kıbrıs Türklerine uygulanan zalimane yalıtımların artık son bulması gerektiğine işaret ederek, “Devletler hukukuna göre, bağımsız ve egemen bir devlet olduğu şüphe götürmeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, üçüncü devletlerce artık tanınmalıdır.” dedi.

Kıbrıs’ta asılcı ve sürdürülebilir tek çözümün iki egemen devletin varlığını kabul etmekten geçtiğini ve bunun meşru gidişata ve asıllara uygun tek çıkış yolu olduğunu belirten Feyzioğlu, “Davamız haklıdır. Davamız ulusaldır. Ulusumuz, sarsılmaz bir istem ile bu kutlu davanın arttadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti el ele, omuza muvaffak olacaktır.” diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar da güven mektubunu sunan Büyükelçi Feyzioğlu’na galibiyetler dileyerek, “Sizleri KKTC’de görmekten ve sizlerle beraber çalışacak olmaktan onur ve mutluluk dinliyorum. Güzel geldiniz. Sizlerle çalışmanın memnuniyetini KKTC ve Türkiye kamuoyu ile paylaşmak istedim.” dedi.

Merasimde KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun yanı gizeme Büyükelçilik personeli de hazır bulundu.

* Haberin görselleri Anadolu Ajansı’ndan servis edilmiştir.

Dünya - 11:24 am A A
BENZER HABERLER