27° Açık

EYT SON VAZİYET… EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak? Gözler Kabine sonrası açıklamalarda!

Ekonomi - Aralık 12, 2022 3:39 pm A A

EYT SON VAZİYET… EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak? Gözler Kabine sonrası açıklamalarda! EYT kapsamı için gözler bugün Kabine buluşması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalarda olacak. Emeklilikte yaşa takılanlar son dakika EYT haberleri içerisinde kapsama ve çıkış tarihine ait detayları araştırmayı sürdürüyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak? İşte EYT’de son vaziyet…EYT son dakika büyümesi Bakan Bilgin’in açıklaması sonrasında EYT haberleri içerisinde yerini aldı. Bakan Bilgin kalıcı bir çözüm üzerinde çalıştıklarını ifade etti. İşte detaylar…EYT’DE SON VAZİYET NE?Cumhurbaşkanı Erdoğan evvelki açıklamasında ”Meşru tertip etmenin en kısa zamanda Meclis’te çalışarak hayata geçirmesini sağlayacağız. Emeklilik için senesini doldurup, yaş koşulunu bekleyenler, geçici emekçilerle alakalı çalışmalarımızı da en kısa zamanda tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız. ” ifadelerini kullanmıştı. Bugün Kabine buluşması sonrasında yapılacak yeni açıklamalarda kapsama ait detayların da paylaşılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının tamamı CNN TÜRK canlı yayınından takip edilebilecek.

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?Emeklilikte yaşa takılanlar tertip etmesinde sona gelindi. Tertip Etmeye göre kadınlarda 20, erkeklerde 25 sene koşulu aranacak. Kıdem tazminatı taksitlendirilebilecek. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, merak edilenleri Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ile mercek altına aldı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya EYT detaylarıyla alakalı şu ifadeleri kullandı; “EYT kapsamında ya da emeklilik koşullarında hizmet seneyi ve prim gün sayısı ehemmiyetli. Kadınlarda 20 senelik hizmet süresi, erkeklerde 25 senelik hizmet süresi olarak değerlendiriyoruz. 8 Eylül 1999 tarihinde, 18 yaşına girmiş olmuş şahıslar, kadın ve erkek olmak üzere üzerine 20 yaş ilave ettiğimizde 20 senelik hizmet zamanını bitirdiğinde ve bununla beraber prim gününü de bitirmiş olma koşuluyla EYT kapsamında emeklilik koşullarını yerine getirmiş olacaklar. Kadınlarda 42, erkeklerde 43 yaşında emeklilik koşullarını yerine getirmiş olacaklar.”

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?Tek yöntem üzerinde çalışılan emeklilikte yaşa takılanlar EYT kanununa ait tertip etme önümüzdeki ay Meclis’e gelecek, Ocak 2023’te de yürürlüğe girecek. EYT kanunu çıktığında prim ve vakit açısından yetersizleri olanlar bunları tamamlayarak sisteme girebilecek ve emeklilik hakkı kazanacak. Primini doldurup sigortalılık zamanını doldurmayanların beklemesi gerekecek. Tertip Etme Eylül 1999 evvelini içerdiği için Eylül 2024’e kadar tüm EYT’liler sigortalılık zamanını doldurmuş olacak. EYT’nin kapsamı tanımlanırken sigorta kolları Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur, Emekli Sandığı açısından bir ayırım söz mevzusu olmayacak. Bağ-Kur kapsamında işyeri açan, firma ortağı olup primini donduranlar bu zamanları canlandırarak prim gün sayısını primlerine ilave ettirebilecek.

Ekonomi - 3:39 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.