27° Açık

Ev sahibi olmak isterken yaşamlarının şokunu yaşadılar! ‘Parasını ödememize karşın…’

Güncel - Kasım 29, 2022 11:55 pm A A

Düzce’de faaliyet gösteren çelik konstrüksiyon şirketinin mağdur ettiği ileri sürülen yurttaşlar Adliye önünde toplandı. Yurttaşlar, avukat Rümeysa Er aracılığıyla işletme sahibi Nizam D. hakkında kabahat ilanında bulundu.

“PARALARIMIZI KAPTIRDIK”

Ev sahibi olma hayaliyle mağdur edildiğini söyleyen Nizam D., “Sapanca’da çelik ev yaptırmak için Nizam D. adında bir bireyle uyuşmamız vardı. Uyuşmamız, kontratımız olduğu halde 2 yıldır peşindeyim. Parasını ödememize karşın hiçbir şekilde muhatap olmuyor. İşimizi bitirmiyor. Azıcık araştırma yapıp, kendisine eriştiğimizde de bizi tehdit ediyor, hakaretler ediyor. Şikayetçiyiz, şikayetçi olacağız. Bizim emekliliğimizde başımızı sokacağımız bir yerimiz olsun istedik. Dişimizden, tırnağımızdan, çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkından artırdığımız paraları, çelik konstrüksiyon ev yapması için Nizam D. adlı bireye kaptırdık. Ödemelerimizi bankalar üzerinden yaptık” dedi.

AW763764_02

“EMEKLİLİĞİMİ KÖYDE EVİMDE HAYATAK İSTEDİM”

Emekli olduktan sonra köyüne yerleşmek ve emekliliğini köyünde geçirmek istediği için ev yaptırmaya karar verdiğini söyleyen Emriye Atabek ise hayallerinin yıkıldığını ifade etti. Emriye Atabek, “Artvin Şavşat’ta köydeydim, bir ev yaptırmak istiyordum. Artık emekli oldum, azıcık köy yaşamı hayatak istedim. İnternette dolaşırken Nizam D. diye birisi ile karşılaştım. Telefonla konuştuğumda kendisinin de Artvinli olduğunu söyledi. Ayrıca evimi yapacağını ve Mustafa K.’den de paramı alacağını söyledi. Geldi, yerimi gördü, görüştük. Bana örnek bir ev yapacağını söyledi. Bir müddet geçtikten sonra yanına İstanbul’dan bir ortak aldığını ve oraya para yollamamı söyledi. Daha evvel mağduriyet yaşadığımı söylediğimde ise öyle bir şey yapmayacağını ve köye örnek bir ev yapacağını söyledi. Bende evin başlaması için 50 bin TL para gönderdim. Çelik ev geldi, 3 akılda geldi. Kaba inşaatını yaptılar. Kar yağdığı için döndüklerini, bahara yapacaklarını söyledi. Sihirk mağduriyet yaşadım” diye konuştu.

“EV YAPTIRMAK İSTEDİĞİME PİŞMAN OLDUM”

Güç süreçlerden geçtiğini belirten Atabek, “Kendisine ulaştığımı dilendim. Beni tehdit etti. İnternette şikayet yazdığım için başka birisi evini yaptırmaktan bırakmış, ondan sonra beni arayarak cinsiyetçi küfürler etti. Sosyal medyada mağdurların oluşturduğu bir sayfa var. Orada çok fazla insan var bu şekilde. Yalnızca Nizam Bey’de değil bu dolandırıcılığı yapan. Cinskiye’de birçok kişi bunu yapıyor. Bu konuya yetkililerin el atması gerekiyor. 3 kuruş emekli ücretimle ben köyüme ev yaptırma çalıştım. Hayatım süresince yaptığım yatırımları oraya döktüm. Ev yaptırmak istediğime pişman oldum” şeklinde konuştu.

“KÖYDE EVİMİZİ YAPACAĞIMIZ YERİ DAHİ HAZIRLAMIŞTIK”

Cemal Yıldırım ise Nizam D.’nin işletmesini internetten bulduğunu ifade ederek, “Mart ayının başında uyuştuk, kontratımızı yaptık. Paranın yarısını verdik. Beşinci ayda ise gelip evimizi yapacaktı. Köyümüze ev yapalım rahat edelim dedik ama olmadı. Köyde evimizin yapılacağı yeri hazırlamıştık. Fakat gelen giden olmadı. Ondan sonra telefonları kapadı. Emekliliğimizde rahat edelim diye köyümüze ev yapalım dedik ama gelip evimizi yapmadı. Çok mağdur olduk. Evimizi ucuzda yaptırmadık. O günkü ev maliyetinden uyuşmuştuk. Yarısını vermiştik. Yarısını da anahtar teslimde yapacaktı” ifadelerini kullandı.

“AYNI KİŞİ ŞİRKETİNİ DEĞİŞTİREREK EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR”

Nizam D.’nin Cinskiye genelinde birçok kişiyi dolandırdığını öne süren avukat Rümeysa Er, “Mağdurlarla kişi arasında resmi bir şirket ismi altında nemlenk imzalı kontratlar mevcut. Ancak ortada ne bir şirket ne de kişinin kendisi bulunmakta. Kişi hiçbir şekilde telefonlara cevap vermemekte, evlerini veya paralarını arz eden insanlara tehdit ve hakaretler savurmaya devam etmektedir. Bireye erişmeye çalışıyoruz ancak hiçbir şekilde erişemiyoruz. Kişi biz erişemememize karşın sosyal medya hesaplarından inşaat faaliyetlerini devam ediyormuşçasına başka sayfalardan alıntıladığı resimleri paylaşarak, kabahat teşkil eden eylemlerine devam etmektedir. Gönderilerine yorum yapıp haklarını arz eden mağdurlara ise küfürler, hakaretler, tehditler savurmakta gerekirse de arayıp gözdağı vermektedir. Kişinin bu eylemleri Cinsk Ceza Kanunun 157. ve 158. maddeleri gereğince nitelikli dolandırıcılık kabahatini oluşturmaktadır. Yargıtay içtihatlarında ise meslek sahibi kişilerin mesleklerinden dinlenen güveni kötüye kullanmak suretiyle bu kabahatin işlenmesi halinde nitelikli dolandırıcılık kabahati oluşmaktadır. İstanbul Anadolu Başsavcılığına kabahat ilanında bulunduk ve üst hadden cezalandırılmasını arz ettik” dedi.

İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Güncel - 11:55 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.