27° Parçalı az bulutlu

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Sevilen 10 Türk Aşk Filmi İmdb Sırasına Göre

Kültür Sanat - Kasım 25, 2022 4:19 pm A A

En İyi Türk Aşk Filmleri

1- Beğenmek Zamanı: 

Imdb Puanı: 8.2 

Uyumunu boyacılık yaparak sağlayan Halil, münzevi bir yaşam devam ettir. Bir gün iş için gittiği köşklerden birinde bir kadının resmini görür. Gözlerini resimden ayıramayan Halil, her fırsatta resmi izlemek için köşke gelmeye başlar. Fakat bir gün köşkün sahipleri geri döner. Gelenlerden biri de resimdeki kadın Meral’dir. Meral, resmine dalıp gitmiş bu sırlı adamla konuşmaya başlar. 

İkili daha sonra bir hayli kere bir araya kazanç. Meral, bu sırlı yabancıdan sevse de Halil’in aşık olduğu Meral değil Meral’in fotoğrafıdır. Metin Erksan’ın yazıp idarediği Beğenmek Zamanı, gizeme dışı bir aşkı beyaz perdeye taşıyor. Gösterime girdiği ilk günden bu yana çok konuşulan film hakkında rakamsız tahlil yazısı kaleme alındı. 

 2- Kader: 

 Imdb: 7.9 

Ne olursa olsun aşkından bırakamayan bir adamın öyküsünün anlatıldığı film Zeki Demirkubuz imzası taşıyor. Ufuk Bayraktar, beğendiği kadın talihine ailesini karşısına alan, vurulan ve dostları tarafından dışlanan Uğur kişiliğini canlandırıyor. Katıldığı şenliklerde 10 ödül kazanan Kader filminin değişik oyuncuları: Vildan Atasever, Engin Akyürek, Mustafa Uzunyılmaz ve Müge Ulusoy. 

 3- Başka Dilde Aşk 

 Imdb Puanı: 7.4 

Duyma manili Onur, münzevi bir yaşam devam ettir. Bir gün kürek ekibindeki dostlarını kırmamak için onların tertip edildiği bir partiye katılır. Partide Zeynep isminde bir kadınla tanışır. Zeynep ötekilerinden değişiktir. Onur’a acımaz. Onu gerçekten kavramaya çalışır. İkili görüşmeye devam eder ve birbirlerine aşık olur. 

Cemiyetin ön yargılarına karşı aşkın kural tanımazlığını anlatan filmin rejisör koltuğunda İlksen Muvaffak Olur oturuyor. Filmin başrol oyuncusu Saadet Işıl Aksoy, Ankara Film Şenliğinde En İyi Kadın Oyuncu ödülnama layık görüldü. Yurt dışındaki şenliklerde de gösterilen Başka Dilde Aşk, başta Altın Afrodit ödülü olmak üzere bir hayli ödül kazandı. 

4- Aşk Rastlaları Hoşlanır 

 Imdb Puanı: 7.3 

Senaryosunu Nuran Evren Sit’in yazdığı Aşk Rastlaları Hoşlanır filmi 40 senelik uzun bir yarıyılı içeriyor. Başrollerinde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin’in oynadığı filmin müziklerini ise Ozan Çolakoğlu yaptı. 

5- Issız Adam: 

Imdb Puanı: 6.8 

Alper, bağlanmaktan korkan, bu sebeple hep tek gecelik ilişkiler yaşayan biridir. Bir gün İsme isimli bir kadınla tanışır. Her zamanki gibi monoton bir ilişki yaşayacağını varsayırken İsme ile sevgili olurlar. İlk başta her şey yolunda gitse de Alper’in daha önceki fobileri ve evhamları gün suratına çıkar. İsme ilişkilerini kurtarmak için bir hayli fedakarlıkta bulunsa da Alper çoktan kabuğuna çekilmiştir. 

Özellikle müzikleriyle ön olana çıkan Issız Adam filmi gişede büyük bir zafer elde etti. Takribî 2 milyon 800 bin şahsın sinemada izlediği filmin oyuncu kadrosunda Melis Birkan, Gözde Kansu, Cemal Hüner ve Yıldız Kültür yer alıyor. 

6- Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku 

Imdb Puanı: 6.6. 

İhami Algör’ün aynı isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanan film 2014 senesinde gösterime girdi. Arif, aralıksız yazan ama yazdıklarını yayımlatmayan bir adamdır. Bir daha hayal kırıklığına uğramamak için kadınlardan uzak dursa da Müzeyyen ile tanışmasıyla allak bullak olur. Müzeyyen de Arif’ten etkilenir. Birkaç kere görüştükten sona sevgili olan çift tutku dolu bir ilişki yaşamaya başlar. 

Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Derya Alabora, Ege Aydan ve Sezin Akbaşoğulları’nın yer aldığı filmin rejisör koltuğunda Çiğdem Vitrinel oturuyor. 

7- İncir Reçeli: 

Imdb Puanı: 6.5 

Aytaç Ağırlar’ın yazıp idarediği İncir Reçeli filminde AIDS hastası bir kadın ile skeç yazarı bir erkeğin acıklı aşk öyküsü anlatılıyor. Duygu, hastalığın son aşamasındadır. Metin ile tanıştıktan sonra ondan uzak durmaya çalışır. Başta ikisinin de ciddiye almadığı bu ilişki çok geçmeden aşka dönüşür. 

Hail Sezaioğlu’nun şarkılarıyla ön tasarıya çıktığı filmin değişik oyuncuları: Melike Güner, Sinan Çalışkanoğlu, Mehmet Selim Akgül, Mustafa Uzunyılmaz ve Nevin Efe. 

8- Türev: 

Imdb Puanı: 6.5

İki kadın arasında kalmış bir adamın öyküsünün anlatıldığı Türev, tamamı el kamerasıyla çekilmiş ilk Türk filmidir. Filmin başrollerinde yer alan adlar şunlardır: Beste Bereket, Tuğra Kaftancıoğlu ve Gülçin Santırcıoğlu 

9- Kendime İyi Bak: 

İmdb Puanı: 6.3 

Evlenmesine rakamlı günler kala iki kadın arasında kalan bir adamın yaşadıklarını anlatan filmin rejisör koltuğunda Ruhi Yapıcı oturuyor. 

10- Bu İşte Bir Yalnızlık Var: 

Imdb Puanı: 5.7 

Tuna Kiremitçi’nin çok satan kitabından beyaz perdeye uyarlanan film yaşamdan hiçbir temennisi kalmamış Metin kişiliğine odaklanıyor. Metin’i yaşama bağlayan tek şahıs kızı Ezgi’dir. Alt metninde aşkın hiç beklenmedik zamanlarda insanın karşısına çıkabileceğini anlatan filmin baş rolünde Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal yer alıyor.  2013 senesinde vizyona giren Bu İşte Bir Yalnızlık Var filminin müziklerini Mor ve ÖTESİ, Tarkan ve İskender Hissedar yaptı. 

Kültür Sanat - 4:19 pm A A
BENZER HABERLER