25° Az bulutlu

En İyi Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Dram Filmi İmdb Sırasına Göre

Kültür Sanat - Kasım 28, 2022 3:32 pm A A

En iyi dram filmleri

 1- The Shawshank Redemption / Esaretin Değeri

 Imdb Puanı: 9.3

 Sevgilisini öldürmekle yargılanan Andy, Shawshank Hapishanesine gönderilir. Şiddetin kol gezdiği bu hapishanede, daha ilk gününde atağa uğrar. Tim Robbins ve Morgan Freeman’in başrollerini paylaştığı film, 1993 senesinde 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

 2- La vita è bella / Hayat Güzeldir

 Imdb Puanı: 8.6

 Guido ve ailesi Yahudi oldukları için toplama kampına götürülür. Guido, çocuğu korkmasın diye her şeyin bir reyin olduğunu söyler. Şayet uslu bir çocuk olup sessiz kalırsa ona oyuncak bir tank alacaktır.

 3- Babam ve Oğlum:

 Imdb Puanı: 8.3

 12 Eylül döneminde geçen film, aile ilişkilerini kuşak çatışması üzerinden anlatıyor. Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği Babam ve Oğlum, Türkiye genelinde takribî 26 milyon ₺ gişe hasılatı elde etti.

 4- Marriage Story / Bir Evlilik Hikayesi

 Imdb Puanı: 8.0

 Tiyatro rejisöri Charlie ve eşi Nicole’in ilişkileri günden güne makûsa gider. İletişim meseleyi yaşayan çiftin ilişkisi, Nicole’un kandırıldığını öğrenmesiyle bitme noktasına gelir. New York’ta geçen filmde boşanma sürecindeki bir çiftin yaşadıkları beyaz perdeye taşınıyor.

 5- Cindrella Man

 Imdb Puanı: 8.0

 Film, Büyük Buhran seneleri arasında ailesini geçindirmek için boksör olan James J. Braddock’un hayatından kesitler sunuyor. TA Top 250 listesinin 123. sırasında yer alan film 2005 senesinde 3 dalda Oscar’a aday gösterildi.

 6- The Stoning of Soraya M. / Soraya’yı Taşlamak:

 Amerika Birleşik Devletleri – İran ortak imali olan filmde, iftira neticeyi recm cezasına çarptırılan bir kadının yaşadıkları anlatılıyor.

 7-Ta’m e guilass / Kirazın Tadı

 Imdb Puanı: 7.7

 Bay Badil intihar etmeye karar verir. Can Verdikten sonra kendisini gömecek birine ihtiyacı vardır. Bunun için 3 değişik kişi ile görüşür.

 8- Mystic River / Gizemli Nehir

 Imdb Puanı: 7.9

 Jimmy’nin kızı bir cinayete kurban gider. Acılı babayı teselli etmek için çocukluk dostları onu ziyaret eder. Bu esnada polis soruşturmasını derinleştirir ve katilin Jimmy’in çocukluk dostluklarından biri olduğu ortaya çıkar. Dram – Gizem – Gerilim türündeki filmin rejisör koltuğunda Clint Eastwood oturuyor.

 9- The Boy in the Striped Pyjamas / Çizgili Pijamalı Çocuk

 Imdb: 7.8

 II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi bir çocukla Alman bir çocuğun arkadaşlık hikayesini anlatan film toplam 40 milyon Dolar gişe hasılatı elde etti.

 10- Forushande / Satıcı

 Imdb Puanı: 7.8

 Rana ve Edna çiftinin yaşadıklarını mevzu alan dram- gerilim türündeki filmin rejisör koltuğunda Asghar Farhadi oturuyor.

 11- I am Sam / Benim Adım Sam

 Imdb Puanı: 7.7

 Sam Dawson’ın Sean Penn akıl seviyesi 7 yaşındaki bir çocuk kadardır. Kızı yaşına geldiğinde hükümet yetkilileri çocuğunu Sam’in elinden alır. Kızını geri almak isteyen baba son deva olarak avukat Rita Harrison’dan destek ister.

 12- Mustafa Hakkında Her Şey

 Imdb Puanı: 7.6

 Mustafa, karısının ani vefatıyla sarsılır. Eşi can verdiğinde yanında Fikret isminde bir erkeğin olduğunu öğrendiğinde ise acısı yerini hiddete vazgeçer. İntikam tasarıları yapmaya başlayan Mustafa, Fikret’i kaçırır ve hadiseler gelişir.

 13- Nyfes / Gelinler

 Imdb Puanı: 7.6

 Amerika Birleşik Devletleri, Yunanstan, Fransa ortak imali olan filmde, Yunanistan’dan Amerika Birleşik Devletlerine daha evvel hiç görmedikleri insanlarla evlendirilmeye götürülen gelinlerin dramı anlatılıyor. 14 Ekim 2005 tarihinde gösterime giren Gelinler filmi En İyi Dayanakçı Film Akademi mükâfatına layık görüldü.

 14- Dead Man Walking / Vefat Yolunda

 Imdb Puanı: 7.5

 İdama mahkum edilen Matthew Poncelet, rahibe Helen Prejean’a bir mektup yazar. Mektubu alan rahibe, Matthew’i ziyarete gelir. Pişmanlık, kabahat ve vefat mevzularına değinen filmin başrolünde Sean Penn ve Susan Sarandon oynuyor.

 15- Thelma ve Loise

 Imdb Puanı: 7.5

 Eşlerinden boşanmış iki kadın, nereye gittiklerini bilmeden yolculuğa çıkar. Komedi ve dram öğelerinin iç içe geçtiği film rejisör koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

 16- Paterson

 Imdb Puanı: 7.4

 Şiire merak salan bir otobüs sürücüsünün ailesi ve çevresiyle yaşadıklarını mevzu alan filmin oyuncu kadrosunda Adam Driver ve Golshifteh Farahani yer alıyor.

 17- Anlat İstanbul:

 Imdn Puanı: 7.4

 Kül Kedisi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Yatan Hoş gibi çok bilinen masalları günümüze uyarlayan Anlat İstanbul’un senaryosunu Ümit Ünal yazdı. Rejisör koltuğunda üç ismin Kudret Sabancı, Ömür Atay ve Selim Demirdelen yer aldığı film 11 Mart 2005 tarihinde gösterime girdi.

 18- Silence / Sükut

 Imdb Puanı: 7.1

 Dram – biyografi türündeki filmde Japonya’ya giden rahiplerin yaşadıkları anlatılıyor. Liam Neeson, Adam Driver ve Andrew Garfield’in oynadığı Sükut, 2016 senesinde vizyona girdi.

 19- Başka Semtin Çocukları

 Imdb Puanı: 6.7

 Gazi mahallesinde yaşayan ve zengin olmak isteyen iki dost mafyaya girer. Aksiyon, kabahat, dram türündeki film 2008 senesinde vizyona girdi.

 20- Hungry Hearts / Aç Kalpler

 Imdb Puanı 6.4

 Judge ve Mina kısa süren bir flört döneminden sonra evlenirler. 1 sene sonra çocukları olur. Başta her şey iyi gitse de Mina her geçen gün biraz daha saplantılı hale gelir. Hekimlerin verdiği ilaçları kullanmaz, Judge’un destek mücadelelerine karşı pervasız kalır. Mina günden güne cılızlarken bebeğin de sıhhati bozulur.

 

Kültür Sanat - 3:32 pm A A
BENZER HABERLER