27° Açık

En İyi Cin Filmleri: En Çok İzlenen Ve Sevilen 13 Cin Filmi İmdb Sırasına Göre

Kültür Sanat - Kasım 30, 2022 12:41 pm A A

1- Dabbe

 Kuran-ı Kerim’de Dabbetül-talep ismi ile geçen varlığın dünyaya gelmesini ve bunun neticesinde kıyamet sürecini anlatan bu film tezsi 7 filmden oluşuyor. Bu filmlerin her biri ise Hasan Karacadağ tarafından yazıldı ve idarendi. Serinin ilk 3 filmi, gişede beklediği hasılatı elde edemese de daha sonra daha büyük bir izleyici kitlesine erişmeyi muvaffak oldu. Filmde ses efektlerinin çok kullanılması tenkit etilse de Türkiye’de en çok izlenen Cin filmleri arasında yer alıyor.

 2- Siccin

 Zaferli rejisör Alper Mestçi tarafından beyaz perdeye uyarlanan bu Siccin tezsi, toplam 6 filmden oluşuyor. Filmin ana temasını cin çıkarma ritüelleri, cin kabileleri ve yapılan sihirler oluşturuyor.

 3- Musallat

 Alper Mestçi’nin senaryocu ve rejisör koltuğunda oturduğu Musallat film tezsi, 2 filmden oluşuyor. Bu filmlerde insanlara musallat olan cinler mevzu ediliyor. Aynı zamanda bu filmler cinsinin ilk misalleri arasında yer alıyor.

 4- Sihir

 Arka Caddeler dizisinin de zaferli rejisörü olan Orhan Oğuz tarafından çekilen Sihir, aynı zamanda ülkemizin ilk fobi filmi olma özelliği taşıyor. 2004 senesinde çekilen bu filmin oyuncu kadrosunda ise, İpek Tuzcuoğlu ve Özgü Namal gibi ehemmiyetli adlar yer alıyor. Bir grup dostun başından geçen hadiseler silsilesini mevzu alan bu imal, sinema eleştirmenleri tarafından eksik bulunsa da Türkiye’nin ilk fobi filmi olarak en çok izlenen cin filmleri arasında yer alıyor.

 5- Semum

 2008 senesinde Hasan Karacadağ tarafından çekilen bu film fobi ve olağanüstü ögeleri içinde barındırıyor. Semum adındaki bir cinin konutlu bir bayana musallat olması neticesinde başlayan film, kara sihirlerle alakalı ehemmiyetli bilgiler de veriyor.

 6- American Haunting

 Sisy Spacek ve Donald Sutherland gibi zaferli oyuncuların baş rolde yer aldığıAmerikan sihri, cin ve iblis temalı filmlerin en zaferli misalleri arasında yer alıyor. Bu film, bir çiftlikte büyüyen fobi ve serüven dolu vakaları anlatıyor. Film süresince düşmeyen temposu ile çekici bir özelliğe sahip bulunuyor.

 7- Karadedeler Vakayı

 Karadedeler Vakayı, 80’li senelerde yaşanan asıl bir vakayı mevzu alıyor. Bu filmin tamamı el kamerası ile çekildi. Bu cins filmleri seven izleyicilerden bütün anekdot almayı başaran bu film, Erkan Bağbakan ve Erdoğan kardeşler tarafından çekildi.

 8- Hüddam

 Hüddam, daha önceki cin kabilelerinden birini anlatıyor. Etkileyici atmosferi ve zaferli ses efektleri ile dikkat toplayan bu film, en çok izlenen ve en çok sevilen cin filmleri arasında yer almayı muvaffak oldu. 2019 senesinde çekilen Hüddam 2 filminin ilk filmin de rejisörü olan Utku Açar tarafından çekildi.

 9- Drag Me To Hell

 2005 senesinde fobi filmlerinin akılda rejisörü olan Sam Saimi tarafından çekilen

 Drag Me To Hell, Türkiye’de ise Kara Sihir adı ile gösterime girdi. Bir sihir sonrasında şeytanca eforların tesiri altında kalan genç bir kadının yaşadığı fobi dolu anları beyaz perdeye yansıtan bu film, beynelmilel şenliklerden toplam 6 ödül kazanmayı muvaffak oldu.

 10- İblis Tohumu

 Asıl adı The Possession olan imal, gizemli bri paketin açılmasından sonra bir ailenin yaşadığı ilginç vakaları mevzu alıyor. Bu filmde fobi, gerilim ve gizem cinsinde Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ortak üretimi olarak ortaya çıkıyor.

 11- Cin-i Ayet 2018

 Uğur Akünlü rejisörlüğünü yaptığı Cin-i Ayet filminde hayatını üç harflilere karşı gayrete adamış olan bir adamın hayatı anlatılıyor. Salih, çocukluk yarıyılında anne ve babasının cinler tarafından katledilmesine tanık olur. Bu günden sonra Salih, intikam için her şeyi göze alır. Salih, kendisini ifrit cinlerine karşı savaş açmakla doldurur ve hiç beklemediği büyük bir cin ile karşı karşıya kazanç. Hem kendini hem de kardeşini cinlerden gözetmeye çalışan Salih, vahim hadiseler zincirinin içinde kendini bulacaktır.

 12- Magi 2015

 Rejisörlüğünü Hasan Karacadağ’ın yaptığı bu filmi izleyenler, ilginç bir vefata tanıklık ediyor. Bu film, İstanbul’da İngilizce hocalığı yapan Marla’nın acil çağrısı üzerine New Yorktan gelen kardeşi Olivia Watkins’in fobi dolu asıllarla yüzleşmesini mevzu alır. Ardından hamile eşi Marla’nın vahim vefatının peşine düşer. Bu arada gazeteci olan Oliva bu gizem dolu vefatın en ince ayrıntılarına kadar araştırmaktan bırakmaz. 2015 senesinde vizyona giren Magi’nin başrollerinde ise, Brianne Davis, Michael Madsen, Dragan Micanovic, Stephen Baldwin ve Lucie Pohl rol alıyor.

 13- Bezm-i Ezel 2017

 Değişik inançlara sahip olan Mustafa ve Yasemin her şeye karşın toplanmayı muvaffak olurlar. Çok sahin ve huzurlu bir hayat yaşayan bu çiftin hayatı Yasemin’in göreceği bir rüya neticesinde tepetaslak olacaktır. Gördüğü rüyalar sonrasında panorama yapmaya başlar.

 

Kültür Sanat - 12:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.