14° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Ay’a geri dönüş misyonu başlatmıştı! NASA, insanların Ay’da yaşayacağı tarihi açıkladı

Teknoloji - Kasım 21, 2022 8:20 pm A A

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Ay’a yeniden dönmek için Artemis programını başlattı. Artemis 1, 16 Kasım’da NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral Üssü’nden zaferli bir şekilde uzaya fırlatılmıştı. Uzun bir süredir tayfasız bir şekilde uzaya gitmek için bekleyen Orion uzay vasıtayı, böylece ilk Ay yolculuğuna resmen başladı.

Artemis I Launch to the Moon Official NASA Broadcast - Nov. 16, 2022 3-17-7 screenshot

AY’DA KONAKLAMA TARİHİ DUYURU EDİLDİ

NASA’nın Orion Ay uzay vasıtayı girişimini idareyen Howard Hu, bilimsel vazifeleri desteklemek üzere habitatlara ihtiyaç dinleneceğini söyledi. BBC’ye konuşan Howard, “İnsanlar bu 10 sene içinde Ay’da uzun vakit kalabilirler.” diyerek, söz mevzusu ihtimali dile getirdi.
Artemis I Launch to the Moon Official NASA Broadcast - Nov. 16, 2022 3-17-11 screenshot
Artemis 1 misyonunu “insanlı uzay uçuşu için tarihi gün” şeklinde nitelendiren uzay ajansı yetkilisi, “Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri için değil, dünya için uzun vadeli derin uzay araştırmalarına attığımız ilk adım.” ifadesini kullandı.

“AY’A GERİ DÖNÜYORUZ”

Aynı yetkili, “NASA için tarihi bir gün ama aynı zamanda insanlı uzay uçuşunu ve derin uzay araştırmalarını seven tüm insanlar için de tarihi bir gün.

Ay’a geri dönüyoruz, sürdürülebilir bir program için çalışıyoruz ve bu bizi tekerrür Ay’a indirecek insanları taşıyacak vasıta.” diye ekledi.
Artemis I Launch to the Moon Official NASA Broadcast - Nov. 16, 2022 3-17-13 screenshot

DÜNYA’YA GERİ DÖNECEK

Artemis 1 görevinin en kritik safhalarından biri, Orion modülünü güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmek.

Modül, Dünya’nın atmosferine saatte 38 bin kilometre süratle giriş yapacak. Vasıtanın altındaki kalkan, 3 bin santigrat dereceye erişen sıcaklıklara maruz kalacak.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Teknoloji - 8:20 pm A A
BENZER HABERLER