25° Az bulutlu

Apple Qualcomm ile işbirliğini tamamlamak istiyor

Teknoloji - Kasım 24, 2022 2:12 am A A

Apple Qualcomm ile işbirliğini tamamlamak istiyorApple’ın öncelikli amacı ise kendi modemini üreterek, Qualcomm’a olan bağlılığını tamamlamak. 22.11.2022 09:58
Haber Kaynağı: Ekipman Günlüğü A A Aza ol Google News’de Paylaş FlipBoard’da Paylaş

Apple Qualcomm ile modem işbirliğini tamamlamak istiyor. Uslu telefon pazarındaki ehemmiyetli adlardan biri olan Apple 5G’ye geçiş sürecini bir hayli sancılı geçirmişti. O yarıyılda Apple’ın arası Qualcomm ile pek iyi değildi. Dahası iki dev duruşmalık olmuştu ve Qualcomm Apple’dan hatırı sayılır bir tazminat arz ediyordu.Bu bağlamda Apple da 5G için rotasını Intel’e çevirdi. Fakat burada aradığını bulamayınca, el mahkum Qualcomm’a istediği tazminatı ödemek zorunda kaldı.Bu külfetli süreç Apple’ın acilen 5G modemini üretmesi için ehemmiyetli bir işaretti. Tim Cook ve takımı zaman tüketmeden kendi modemlerini üretmek için işe koyuldular.Apple’ın bir zamandır kendi modemi üzerinde çalıştığı zati öğreniliyordu. Apple’a yakın kaynaklardan biri olan Ming Chi Kuo sonunda bu modemin ne zaman geleceğini açıkladı.Kuo’ya göre Apple’ın kendi imali olan 5G modem 2024’nam ilk yarısında kullanılabilir olacak. Bu da 2024 senesinde gelecek olan iPhone modemlerinde Apple’ın kendi ürettiği modemleri kullanacağı anlamını taşıyor.
Apple zati kendi yongasını kendisi üretiyor. Başka Bir Deyişle yonga içerisindeki CPU ve GPU tescilleri Apple’a ait. Modemi de kendi üretmeye başladığı zaman dışa bağımlılığı asgariye inmiş olacak. Elbette önümüzde 2 yıllık bir süreç var. Bakalım Apple gerçekten de hatasız bir 5G modem geliştirmeyi muvaffak olabilecek mi? Bunu zaman gösterecek. 

Teknoloji - 2:12 am A A
BENZER HABERLER