27° Açık

AB’den Bosna Hersek’e adaylık için yeşil ışık

Dünya - Kasım 28, 2022 7:25 pm A A

Varhelyi, Bosna Hersek’e asıllaştırdığı resmi ziyaret kapsamında, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljka Cvijanovic, konseyin Hırvat abonesi Zeljko Komsic ve Boşnak abonesi Denis Becirovic ile toplandı.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Varhelyi, Avrupa Meclisinde, Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi güzergahında öneride bulunduğunu andırdırarak, “Aday ülke statüsü verilmesi, AB’ye abone devletlerimiz tarafından verilen bir karar. Bu öneri, bu ülkenin Bosna Hersek yurttaşları ve siyasetçileri için yapılan bir öneri. Tüm bunları yaparken, çok transparan olduğumuzu ve Bosna Hersek’e ‘aday ülke’ statüsü verilmesi doğrultusundaki önerimizin sarih olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Önerinin “büyük temennileri” birliktesi getirdiğine dikkati sürükleyen Varhelyi, “Bosna Hersek’in AB yolu sarih ancak neticeler bekleniyor ve daha fazla gecikme olmadan bunun yaşama geçirilmesini bekliyoruz. Bunu reele dönüştürmek politikacıların elinde.” diye konuştu.

Varhelyi, “Net ve somut neticeler görmek istiyoruz. Umarım Bosna Hersek aday statüsü alır. Bosna Hersek Kabinenin, Avrupa Birliği’ne doğru ilerlemeyi sağlayacak tüm tedbirleri kabul etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi önerisinden bu yana pozitif büyümeler gördüklerini kaydolan Varhelyi, “Son altı haftada, her şey, hiç olmadığı kadar süratli büyüyor. Temennilerimiz yüksek, böyle olmasaydı kendimizi meşgul etmezdik. Bosna Hersekli liderlerden büyük temennilerimiz var. Bu sebeple, bu ülkenin yurttaşlarının faydasına çalışmak ve AB yolunda ilerleme sağlamak için onlara destek etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Cvijanovic ise “AB ile Bosna Hersek arasındaki sürecin daha iyiye gitmesi için önümüzdeki yarıyılda yapılması gerekenler üzerine konuştuk. Bu sürecin karşılıklı güven ve daha iyi bir politik kavrayış üzerine inşa edilmesi ehemmiyetli.” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak abonesi Becirovic de ülkesinin AB’ye bütün azalık istediğinin altını çizdi ve Varhelyi’ye ülkesine verdikleri destek için teşekkür etti.

Becirovic, “AB’nin genişlemesi mevzusu, Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’ın kararının korunması açısından ehemmiyetli bir mevzu. AB ve Bosna Hersek birbirine bölmez bir biçimde bağlı.” diye konuştu.

Varhelyi, 12 Ekim’de Avrupa Meclisinde yaptığı Komitenin 2022 Genişleme Raporu sunumunda, “potansiyel aday” ülke vaziyetindeki Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi güzergahında öneride bulunulduğunu açıklamıştı.

AB’nin Bosna Hersek’i yolsuzlukla çaba, ifade ve basın serbestliği, legal reformlar gibi mevzularda sorgulamaya devam edeceğini belirten Varhelyi, “14 öncelik” olarak öğrenilen maddelerin uygulanmasının ehemmiyetine vurgu yapmıştı.

AB Konseyi, 23 Haziran’da Bosna Hersek’e aday statüsü vermeye hazır olduğunu belirtmiş, bu emelle Kurulu, tanımlanan 14 temel önceliğin uygulanması hakkında rapor sunmaya davet etmişti.

Resim: Associated Press

Dünya - 7:25 pm A A
BENZER HABERLER