25° Az bulutlu

AB, Rusya’ya yaptırımları delenleri cezalandıracak

Dünya - Kasım 28, 2022 6:25 pm A A

Avrupa Birliği AB ülkeleri, Rusya’ya uygulanan yaptırımların ihlal edilmesini AB kabahatleri listesine ilave etti.

AB Konseyi, aza ülkelerin Rusya’ya müteveccih kısıtlayıcı temkin ihlalini AB Anlaşması’nda yer alan “AB kabahatleri” listesine ilave edilmesi kararını oybirliğiyle aldıklarını açıkladı.

Açıklamada, AB’nin Ukrayna savaşı sebebiyle Rusya’ya müteveccih bir dizi kısıtlayıcı ihtiyat aldığı ve bu temkinlerin bütün olarak uygulanmasının temel olduğu ifade edildi.

Halihazırda aza ülkelerde, kısıtlayıcı ihtiyatların ihlalinin ne olduğu ve ihlal vaziyetinde hangi cezaların uygulanması gerektiği mevzusunda değişik tanımlar yer aldığı andırdırılan açıklamada, bunun yaptırımların değişik derecelerde uygulanmasına ve bu yaptırımların etrafından gezilmesi tehlikesine yol açtığı kaydolundu.

Açıklamada, kısıtlayıcı temkinlerin ihlalinin AB kabahatleri listesine dahil edilmesi ile yaptırımların AB çapında eş seviyede uygulanmasını sağlayacaklarını, yaptırımları ihlal etmeye müteveccih teşebbüslerin caydırıcı hale geleceği belirtildi.

Bu safhada, AB Komisyonu’nun AB kısıtlayıcı tedbirlerinin ihlali sebebiyle cezai kabahatler ve cezaların belirlenmesine ait kaideleri kapsayan bir idaremelik öneriyi sunacağına işaret edilen açıklamada, krokinin aza ülkeler ve Avrupa Meclisi AP tarafından ziyaret edilerek son halini alacağı kaydolundu.

AB’nin söz mevzusu legal tertip etme ile Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal eden AB dışındaki ülkelerden şahıs ve kuruluşları da kendi yaptırım listesine dahil edebilmesi bekleniyor.

Resim: Anadolu Ajansı

Dünya - 6:25 pm A A
BENZER HABERLER